Jednou z možností, jak přiblížit nebo zpestřit vykládanou látku zoologie, je ukázka živých zvířat. Roli prostředníka sloužícího tomuto účelu mohou hrát například zoologické zahrady. Souhrn toho, co lze vyčíst z webových stránek našich ZOO, najdete v článku.
Většina našich zoologických zahrad má velmi dobře zpracované webové stránky. Kromě základních informací o chodu zahrady, vstupném, akcích pro veřejnost, adopci zvířat apod. se na nich objevuje velké množství dalších informacích, které mohou být užitečné pro samostatné vzdělávání nejen jejich návštěvníků. Často také zahrady nabízejí zpracované výukové programy pro školy, které lze např. v pražské ZOO absolvovat s průvodcem (za minimální poplatek 20,-Kč) nebo pouze s využitím připravených pracovních listů, které na požádání zasílají zdarma včetně správného řešení v elektronické podobě (takže je možné si je libovolně upravit).
Podle obsahu webových stránek je možné rozdělit naše zoologické zahrady do tří skupin. Nejobsáhleji zpracované stránky obsahují kromě už zmíněných obecných informací seznamy chovaných druhů doplněné fotografiemi a charakteristikami (případně mapkami nebo počty jedinců v dané zahradě), informace týkající se ochrany přírody, nabídku výukových programů pro školy a virtuální procházku zahradou. Výjimku tvoří zoologická zahrada v Plzni, která má výše uvedené informace doplněné o charakteristiky zoogeografických oblastí světa, ZOO v Liberci a Dvoře Králové nabízí charakteristiky jednotlivých expozic a doplňkem webových stránek ZOO v Praze je malá poradna pro chovatele, výstupy z nainstalovaných on-line webových kamer ve výběhu goril, slonů, žiraf a tučňáků, panoramatické fotografie a sférická videa různých částí zahrady.
Přehled odkazů : ZOO Brno, ZOO Dvůr Králové nad Labem , ZOO Liberec, ZOO Plzeň, ZOO Praha, ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou, ZOO Ostrava, ZOO Ústí nad Labem
Druhou skupinu tvoří čtyři zoologické zahrady, které mají v porovnání s první skupinou webové stránky neúplné. ZOO Děčín nepublikuje seznam chovaných druhů a informace o nich. Na stránkách Zooparku Chomutov nenajdeme charakteristiky druhů. ZOO Zlín Lešná a ZOO Jihlava nám na svých stránkách nedopřejí virtuální prohlídku, k dispozici je pouze schematická mapa. Jihlavská ZOO navíc nenabízí ani výukové programy pro školy. Mezi zoologické zahrady, které na svých webových stránkách prezentují pouze informace týkající se chodu zahrady patří ZOO Hodonín, ZOO Olomouc a ZOO Vyškov.
Vydáte-li se na cestu do zahraničí a chcete si ji zpestřit o návštěvu nějaké zoologické zahrady, podívejte se pro inspiraci na přehled vybraných zahraničních ZOO na stránky ZOO Děčín. Pokud vám stačí virtuální výlety do světa zvířat z domova, doporučuji shlédnout záběry některé z webových kamer publikovaných na stránkách National Zoological Park.
Příznivci vodního živlu mohou navštívit např. sladkovodní akvária v Hradci Králové nebo akvária mořského světa na pražském Výstavišti.
Takže až Vás nebo Vaše studenty nebude bavit svět zvířat představovaný učebnicí, vyzkoušejte něco dalšího…:-)