Chcete publikovat na Internetu, používat vlastní prostředí a neláká vás databázový redakční systém? Možná vás tento článek osloví.
Nevím, jestli jste již měli možnost si tento nástroj vyzkoušet, ale mne zaujal hned při prvním použití. Jde o velmi zajímavý způsob publikování na webu, který se nechová tradičně, a jehož vývoj a postupné rozšiřování neustále zrychluje své tempo. Autorem je Jeremy Ruston.
O co vlastně jde? V podtitulu šablony webu je psáno nelineární osobní zápisník. Chová se jako běžná internetová stránka, která obsahuje odkazy, formátované texty, různé designové motivy i layouty, vše podle přání uživatele.
K zápisu všech formátovacích prvků se používá tzv. wiki způsob, což znamená, že o HTML nemusíte nic vědět, a přesto texty upravovat podle svých představ. Přehled použitých symbolů najdete na mateřském webu TiddlyWiki nebo na TiddlyWiki.cz, která nabízí kromě lokalizace i podrobné návody prakticky pro veškerou činnost a publikování.
Zvláštnost webu je v tom, že je celý v jedné HTML stránce. Je řízen JavaScriptem, dokonce i CSS je kompletně umístěn ve zdrojovém kódu webu. Tím se nabízí jeho snadná přenositelnost na USB discích. Příspěvky se automaticky vpisují do tohoto kódu, přidávají se na konec. Je zřejmé, že tomu odpovídá i datová velikost. Soubor má přibližně 200 kB, při dnešních rychlostech to ale již není problém.
TiddlyWiki používám asi tři roky, za tuto dobu se jeho vývoj výrazně posunul. Obsluha je jednodušší a intuitivnější, kód stále větší a složitější. Ten ale běžného uživatele zajímat nemusí. Snad také to je důvodem, že se TiddlyWiki neustále šíří, a to i v českém prostředí Internetu. Prakticky jediná potřebná znalost je FTP protokol pro zaslání souboru na server. Díky tomu, že jde pouze o HTML, stačí jakýkoli freehosting bez potřeby skriptování na serveru nebo databáze.
Je k dispozici zdarma, česká lokalizace je umístěna na vývojovém prostředí TiddlyWiki.org. Velmi zajímavé jsou také různé designy, které jsou volně ke stažení na stránce TiddlyThemes.com. Zde stačí prázdnou šablonu vybraného webu zkopírovat do počítače a můžete začít publikovat. Bude sice v angličtině, ale dle vybrané verze je možné vyzkoušet, zda si poradí s češtinou. Návod na použití je v tomto článku, popř. na výše uvedeném vývojovém webu.
V případě, že učíte (X)HTML, nabízí se i využití pro studium kódu, který je opravdu dlouhý, poměrně složitý a obsahuje řadu zajímavých prvků. Několik článků jsem již o TW psal na www.chytraktim.cz, volně k použití je na stránce TiddlyWiki.cz.
Doporučené odkazy:
TiddlyWiki.com – stránka autora Jeremy Rustona
TiddlyWiki.org – vývojové prostředí TW
TiddlyThemes.com – šablony pro TW
TiddlyWiki.cz – česká lokalizace a návody pro použití